اخبار شرکت‌های عضو

هفت مگاوات به ظرفیت اسمی نیروگاه گازی خلیج‌فارس اضافه شد

پس از شست‌وشوی دوره‌ای واحد پنج نیروگاه

مدیرعامل نیروگاه گازی خلیج‌فارس گفت: واحد شماره پنج این نیروگاه با ظرفیت ۱۶۵ مگاوات پس از ۳۸ ساعت شست‌وشوی آفلاین دوره‌ای پره‌های کمپرسور، بهره‌برداری خود را از سرگرفت و هفت مگاوات به توان اسمی آن اضافه شد.
به گزارش ایرنا، محمد عقیل عامری سیاهویی روز دوشنبه با اعلام این خبر به رسانه‌ها افزود: واحد پنج نیروگاه گازی خلیج‌فارس ساعت ۱۶ و ۱۵ دقیقه روز جمعه ششم مردادماه جاری به دیسپاچینگ اعلام و به شبکه سراسری برق سنکرون شد.
وی بیان کرد: دلیل خروج واحد پنج نیروگاه در واقع کاهش توان تولیدی بود که با شست وشوی کمپرسور این مشکل رفع و توان تولیدی واحد حدود هفت مگاوات افزایش یافت و در حال حاضر این واحد در حال تولید برق مطمئن و پایدار است.
مدیرعامل نیروگاه گازی خلیج‌فارس اظهار کرد: شست وشوی دوره‌ای پره‌های کمپرسور توربین در نیروگاه‌ها به منظور حفظ و استمرار کارآیی و سلامت توربین توصیه شده و بر اجرای آن به صورت دوره‌ای تاکید می‌شود.
عامری سیاهویی ادامه داد: با به‌کارگیری فرایند شست وشوی مطلوب، ذرات، رسوبات و آلودگی‌های پره‌ها که باعث افت در خروجی و کارآیی و بازده توربین می‌شود، رفع شده و هفت مگاوات به توان اسمی آن اضافه شد.
وی تاکید کرد: باتوجه به ویژگی آلیاژها و همچنین نوع پوشش‌های به‌کارگرفته شده در ساخت پره‌ها، رعایت استانداردهای بین المللی در استفاده از شوینده ضرورت دارد و همچنین خوردگی نداشتن و آسیب به پوشش پره‌ها از جمله نکاتی است که باید رعایت شود.
عامری سیاهویی ادامه داد: حلال شوینده پره‌های کمپرسور توربین‌های گازی ( CP1 ) مجموعه ای هماهنگ از مواد فعال سطحی است که با استفاده از فرآورده‌های داخلی تولید و در حال حاضر تمامی نیازهای صنایع کشور شامل نیروگاه‌ها، شرکت مپنا (مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران)، شرکت ملی گاز ایران، مدیریت خطوط لوله و مدیریت مناطق نفت خیز جنوب را پوشش می‌دهد.
وی ادامه داد: شوینده دارای عملکرد مطلوب پاک‌کنندگی در مقایسه با نمونه‌های معتبر خارجی است، از طرفی ارزیابی پساب حاصل از شست وشوی پره‌ها با استفاده از شوینده ( CP1 ) نشان دهنده نداشتن هرگونه خوردگی و آسیب به پره‌ها است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا