اخبار سندیکا

اولین گام ها برای یکپارچگی داده های نیروگاه ها برداشته شد

در نشست مشترک کمیسیون مهندسی و سیستم‌های سندیکا با مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه

نشست مشترک کمیسیون مهندسی سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق، با هدف بررسی چالش‌های روند پایش وضعیت نیروگاه‌ها و ضرورت جمع آوری داده های همه نیروگاه‌ها در مرکزی مستقل، روز یکشنبه بیست و نهم مرداد ماه سال جاری در محل آن شرکت برگزار شد.
در ابتدای جلسه ضمن معرفی کمیسیون مهندسی و سیستم های سندیکا و وظایف و اختیارات آن، به آغاز روند پایش وضعیت در برخی از نیروگاه‌ها اشاره و تاکید شد که داده‌ها و اطلاعاتی که در دسترس شرکت‌های فعال در حوزه CM قرار می گیرد، عمدتا محدود است و به همین دلیل نتایج ارزیابی‌ها خیلی دقیق و مطلوب نیست.
در ادامه با اشاره به گستردگی داده های موجود از نیروگاه‌ها در مرکز دیسپاچینگ، پیشنهاد شد که با توجه به دسترسی مدیریت شبکه به این داده ها، زمینه برای جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی این اطلاعات در یک مرکز مستقل با همکاری شرکت مدیریت شبکه فراهم شود.
اعضای کمیسیون مهندسی و سیستم ها در خصوص ضرورت‌های ایجاد این مرکز مستقل عنوان کردند: با دسترسی شرکت‌های فعال در حوزه پایش وضعیت نیروگاه‌ها به طیف گسترده‌تری از داده‌ها، امکان دسترسی به نتایج دقیق‌تر و قابل اعتمادتر از ارزیابی‌ها ایجاد خواهد شد که این نتایج، علاوه بر کاهش دوره و هزینه تعمیرات نیروگاه‌ها، توان آنها را برای پیشگیری از بروز برخی حوادث و یا پیش‌بینی زمان خروج نیروگاه با اتکا به آنالیز دقیق داده‌ها، افزایش می‌دهد.
پس از طرح موضوع و بحث و بررسی پیرامون آن، از سوی شرکت مدیریت شبکه با کلیات این پیشنهاد موافقت و مقرر شد تیمی از کارشناسان فنی این شرکت ضمن بازدید از یکی از نیروگاه‌هایی که بحث پایش وضعیت (CM) در آن در حال انجام است، سیگنال‌ها و داده های مد نظر برای ارزیابی دقیق وضعیت نیروگاه را بررسی و گزارش خود را به مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه ارائه دهند. قرار است نتیجه گزارش این تیم ملاک تصمیم‌گیری برای راه‌اندازی این پایگاه مستقل داده باشد.
یکی دیگر از پیشنهادهای سندیکا در این جلسه، تشکیل یک کارگروه فرعی اما رسمی با حضور نمایندگان سندیکا، شرکت برق حرارتی، مدیریت شبکه و هیات تنظیم برای بررسی کارشناسی و اصلاح رویه ها پیش از طرح و تصویب در جلسات اصلی هیات تنظیم بازار برق بود.
در همین راستا بر این مساله تاکید شد که این کارگروه امکان مشارکت و همفکری همه بخش ها را در تهیه و تنظیم رویه‌های جدید و یا تغییر و اصلاح رویه های سابق فراهم می‌کند و از این طریق بخش خصوصی به جای این که پس از تصویب به دنبال تغییر هر یک از رویه های حاکم بر مبادلات برق باشد، می تواند با ارایه نظرات خود در تدوین آن اثرگذار واقع شود. در این خصوص مقرر شد کمیسیون مهندسی و سیستم‌‎های سندیکا طی مکاتبه‌ای با رییس هیات تنظیم بازار برق، پیشنهاد تشکیل این کارگروه را ارائه کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا