اخبار صنعت برق

10 هزار میلیارد ریال سود از دست رفته فولاد ارفع به دلیل قطعی برق

شرکت آهن و فولاد ارفع با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه کدال بورس در خصوص تبعات محدودیت‌های برق برای تولید و سودآوری این شرکت شفاف‌سازی کرد.
مجتبی مهری‌نژاد مدیرعامل شرکت آهن و فولاد ارفع طی نامه‌ای به رییس اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس اعلام کرد که محدودیت‌های مصرف برق برای «ارفع» از تاریخ ۲۰ خرداد تا ۱۵ شهریور امسال جمعا باعث ۸۵۹ ساعت قطعی برق این کارخانه و توقف تولید شده است که در نتیجه این محدودیت‌ها، ۱۰۱ هزار و ۸۶۴ تن از تولید شمش فولادی ارفع از دست رفته است.
مهری‌نژاد تاثیر محدودیت‌های برق بر سودآوری ارفع را نیز شرح داده و تصریح کرده است که سود ناخالص از دست رفته ناشی از قطع برق در این دوره زمانی، در حدود ۱۰ هزار و ۱۶۶ میلیارد و ۳۶۰ میلیون ریال بوده است.
همزمان با شروع فصل گرما محدودیت های برق طی دو سال گذشته باعث کاهش تولید به خصوص در صنایع انرژی بری نظیر فولاد آن شده و این محدودیت‌ها به دلیل مصرف بیشتر بر بیشتر تولیدکنندگان مواد اولیه نظیر آهن اسفنجی و شمش فولاد را نشانه رفته و این میزان سود از دست رفته در آهن وفولاد ارفع در حالی صورت گرفته این شرکت در سال گذشته بالاترین میزان سودآوری در بین شرکت های فولادی را از آن خود کرده بود. این شرکت نسبت به سال قبل ۸۶ درصد سود ساخته، درآمد «ارفع» از فروش مشحصول در پایان سال ۱۴۰۱، به ۱۳۵ هزار و ۶۴۵ میلیارد و ۸۱۱ میلیون ریال رسید که این میزان در مقایسه سال قبل از آن، حاکی از رشد ۴۴ درصدی است.
این شرکت در سال ۱۴۰۱، توانست ۷۸۲ هزار و ۱۸۲ تن شمش فولادی تولید کند که این میزان نسبت به سال پیش از آن، یک درصد رشد را نشان می‌دهد. این شرکت در سال ۱۴۰۰، موفق به تولید ۷۷۰ هزار و ۴۳۵ تن شمش فولادی شده بود.
«ارفع» در پایان سال گذشته، ۹۸۰ هزار و ۸۵۹ تن آهن اسفنجی تولید کرد که این میزان در مقایسه با سال پیش از آن، با افزایش ۳۸ درصد همراه بوده است.
همچنین این شرکت عملکرد قابل توجهی در بازارهای صادراتی داشته و موفق به صادرات ۲۳۸ هزار و ۴۶۳ تن شمش فولادی در سال گذشته شده است. حجم تولید شمش فولادی شرکت آهن و فولاد ارفع در ۵ ماهه نخست امسال ۳۳۶ هزار و ۸۸۶ تن بوده است که علی‌رغم محدودیت‌های برق، رشد قابل توجه ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا