اخبار صنعت برق
موضوعات داغ

اعتبارات دولتی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات صنعت را حل کند

رییس سازمان بازرسی مطرح کرد

رییس سازمان بازرسی گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری در بخش برق رشد چندانی نداشته‌ایم چرا که اعتبارات دولتی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند و نیاز به ورود بخش خصوصی وجود دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، نشست ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور با حضور مسئولان عالی قوه قضاییه و وزارت نیرو برگزار شد.
در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد مصدق گفت: این جلسه در اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و در راستای اجرای دستورالعمل رییس قوه قضاییه تشکیل شده و فلسفه آن این است که قوه قضاییه بتواند در راستای رفع موانع تولید گره‌گشا باشد.
معاون اول قوه قضاییه در ادامه گفت: در این جلسات مسائلی که به ما ارتباط دارد و مجموعه قوه قضاییه می‌تواند به آن کمک کند طرح می‌شود و در هر جلسه رییس و وزیر سازمان مربوطه دعوت و چالش‌ها مطرح و در نهایت در خصوص رفع چالش‌ها تصمیم گیری می‌شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق افزود: تا کنون ۱۲ مورد از مسائل حوزه اقتصاد مقاومتی از جمله موضوعاتی همچون بورس، گمرک، بانک مرکزی، سازمان غذا و دارو، شرکت‌های دانش‌بنیان و … در جلساتی به صورت مستقل بررسی شده است.
وی گفت: دستور این جلسه بررسی نحوه تامین انرژی واحدهای تولیدی است که از معاونین وزارت نیرو و صنعت دعوت به عمل آمده است که دغدغه‌ها و بحث‌هایشان شنیده شود.
وی با بیان این که در مورد تامین انرژی واحدهای تولیدی و صنعتی چالش‌های بسیاری در تابستان در حوزه برق و در زمستان در حوزه گاز داریم، گفت: امیدواریم در ادامه کارگروهی تشکیل شود که خروجی و موضوعات این جلسه نیز بررسی و برای آن چاره اندیشی شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور: زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در وزارت نیرو فراهم شود
در ادامه خداییان رییس سازمان بازرسی کل کشور با بیان این که وزارت نیرو تمام توان خود را برای بهبود وضعیت تامین نیرو در کشور در اختیار گرفته است، گفت: وزارت نیرو از زیرساخت‌های قانونی لازم برای توسعه صنعت برق برخوردار بوده است.
رییس سازمان بازرسی کل کشور با بیان این که شایسته بود در این جلسه صاحبان صنایع مهم نیز همچون فولاد و سیمان حضور داشتند و حرف سرمایه گذاران بخش خصوصی را نیز می‌شنیدیم، گفت: در بازدید از صنایع سنگین که داشتم معضلات تامین نیرو خسارات سنگینی به آن مجموعه‌های مهم وارد کرده بود.
وی گفت: باید به بخش خصوصی میدان داده شود و مقررات حاکم بر آن تعدیل شود چرا که به قدری تکلیف بار می‌شود که بخش خصوصی نمی‌تواند وارد شود.
خداییان با اشاره به نیروگاه‌های فرسوده در کشور گفت: راندمان نیروگاه‌های کشور ۳۵ درصد است در حالی که میانگین راندمان نیروگاه‌ها در جهان ۶۰ درصد است.
رییس سازمان بازرسی در ادامه گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری در بخش برق رشد چندانی نداشته‌ایم چرا که اعتبارات دولتی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند و در اینجا نیاز به ورود بخش خصوصی وجود دارد.
وی با بیان اینکه تعطیلی صنایع در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ کاهش پیدا نکرده است، گفت: لازم است وزارت نیرو همکاری بیشتر با مردم داشته و اجازه ورود سرمایه گذار به این بخش را بدهد و مقررات سخت‌گیرانه را بردارد.
رییس سازمان بازرسی تصریح کرد: در طی این دو سال اگرچه برق خانگی تامین شد، اما برق صنایع با مشکلاتی مواجه است و علی‌رغم تلاش‌ها هنوز مسائل و مشکلات در حوزه نیرو در کشور وجود دارد و تنها عامل کمک کنند اجرای قانون در این حوزه است.
کاظمی‌فرد رییس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در ادامه گفت: در تابستان امسال اختلال و قطعی برق در مراکز داده ایجاد شد که موجبات نارضایتی مردم را فراهم آورد.
وی گفت: برق مراکز داده در کشور استاندارد نیست چرا که باید از دو منبع تامین شود، اما در کشور ما فقط از وزارت نیرو تامین می‌شود.

رییس مرکز توسعه حل اختلاف کشور: آمادگی ایجاد شعب حل اختلاف در وزارت نیرو را داریم
حجت الاسلام والمسلمین صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور با تقدیر از وزارت نیرو برای کاهش میزان خاموشی‌ها در بخش خانگی گفت: برای آینده صنعت برق کارهای زیادی انجام شده است، اما کافی نیست.
وی با بیان این که تولید برق در کشور به صرفه و برای بخش خصوصی این ورود ارزنده نیست، گفت: صادرات از بزرگترین ظرفیت‌هایی است که وزارت نیرو می‌تواند با حمایت از سرمایه گذاران به آن بپردازد.
رییس مرکز توسعه حل اختلاف کشور به فرسودگی تجهیزات و خطوط در بخش نیرو اشاره کرد و گفت: تجهیز و جایگزینی آن‌ها نیازمند صرف هزینه و آینده‌نگری است.
وی با بیان این که کل حاشیه مرزهای کشور می‌تواند با حمایت وزارت نیرو از بخش خصوصی به نیروگاه تبدیل شود، گفت: سرمایه‌گذاری در جهت صادرات یک ذخیره استراتژیک برای کشور و استفاده از بازار همسایگان است.
حجت الاسلام والمسلمین صادقی گفت: آمادگی داریم که در حوزه حل اختلافات وزارت نیرو با پیمانکاران شوراهای حل اختلاف ویژه آب و برق ایجاد کنیم.
سراج معاون سیاسی رییس دستگاه قضا در ادامه گفت: زمانی که از تولیدکنندگان انتظار تولید داریم باید از آن‌ها حمایت و زمینه فعالیت آن‌ها را فراهم کنیم، احداث و تجهیز نیروگاه با این هزینه برای بخش خصوصی صرف ندارد.
وی به پدیده سرقت برق در کشور اشاره کرد و گفت: اگر سرقت‌های برق را رصد و کنترل کنید، متوجه می‌شوید که در برخی از مناطق نیاز به احداث نیروگاه نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا