اخبار شرکت‌های عضو

صرفه‌جویی سالانه 77 میلیارد تومان در نیروگاه منتظر قائم با جلوگیری از هدررفت آب

پژوهشگران گروه پژوهشی شیمی و فرآیند پژوهشگاه نیرو با تغییر رژیم شیمیایی چرخه خنک‌کن نیروگاه منتظر قائم، موفق شدند هدررفت آب در نیروگاه را به نصف کاهش داده و صرفه‌جویی سالانه 77 میلیارد تومان را محقق سازند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، افسانه‌سادات لاریمی، مجری طرح اظهار داشت: روش سنتی تبدیل آب خام به آب نرم موجود در نیروگاه (استفاده از کلاریفایر و تزریق مواد شیمیایی فریک کلرید و آهک) کارایی مطلوبی نداشت و منجر به خوردگی شدید و تحمیل هزینه سالانه 90 میلیارد تومان و هدر رفت آب (بلودان) به میزان 50 مترمکعب بر ساعت می‌شد.
وی افزود: در روش جدید پیشنهادی توسط مجید قهرمان‌افشار، عضو هیات‌علمی پژوهشگاه نیرو، بلودان به 25 مترمکعب بر ساعت کاهش یافته و کاهش 77 میلیارد تومانی هزینه سالیانه نیروگاه را به دنبال داشته است.
مجید قهرمان‌افشار، مدیر این طرح نیز گفت: در روش نوین سیستم کلاریفایر قدیمی حذف شده و تزریق مواد نوین (آنتی اسکالانت، آنتی کروژن و بیوساید) جایگزین آن شده است.
وی خاطرنشان کرد: در بحث بررسی هزینه‌ها، میزان هزینه‌های سالانه حفظ کلاریفایر برابر 36 میلیاردتومان و هزینه‌های اعمال رژیم شیمیایی جدید در حدود 14 میلیارد و 300 میلیون تومان است، در نتیجه اعمال تغییر رژیم شیمیایی و حذف کلاریفایر 40 درصد کاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد.
قهرمان‌افشار خاطرنشان کرد: خوردگی فلزات پدیده مخرب و هزینه‌آفرینی است که همه‌ساله موجب هدررفت مبالغ هنگفتی از سرمایه کشورها می‌شود و صنعت برق در نیروگاه‌ها به طور گسترده‌ای با پدیده خوردگی مواجه هستند.
به گفته وی، کاهش خسارات ناشی از خوردگی در چرخه آب-بخار نیروگاه‌ها یکی از مهمترین وظایف بهره‌برداری این مجموعه‌ بوده که وظایف بهره‌برداری این پروژه بر عهده گروه شیمی نیروگاه منتظرقائم به مدیریت نعمت حبیبی و کارشناسی محمدرضا عظیمی است.
قهرمان‌افشار گفت: امروزه حدود یک پنجم از خسارات ناشی از خوردگی در صنایع، مربوط به خوردگی میکروبی است که در سال‌های اخیر توجه فراوانی به آن معطوف شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا