اخبار سندیکا

تهاتر مطالبات شرکت‌های تولیدکننده برق با بدهی‌های آنها انجام می‌شود

با تصویب هیات وزیران و به استناد ظرفیت‌های ایجادشده در قوانین بودجه سالانه، در نشست هیات وزیران که دوازدهم مهر ماه سال جاری برگزار شد، تهاتر 307 میلیارد تومان از مطالبات تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده برق از شرکت مدیریت شبکه برق ایران با بدهی‌های آنها به سازمان امور مالیاتی و سازمان خصوصی‌سازی تصویب شد.
شرکت‌های نیرو‌آتیه‌صبا، برق و انرژی پیوند‌گستر‌پارس، توسعه‌مسیر‌برق‌گیلان، تولیدانرژی‌برق‌شمس‌پاسارگاد، پرشیان‌انرژی‌جی و افق‌توسعه‌انرژی‌طوس، در فهرست شرکت‌هایی قرار دارند که مجوز تهاتر مطالبات آنها از مدیریت شبکه با بدهی‌های مالیاتی و بدهی آنها به سازمان خصوصی‌سازی صادر شده است.
گفتنی است سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق طی سال‌های اخیر موضوع تامین منابع مالی لازم برای تهاتر مطالبات نیروگاه‌ها با بدهی های آنها در قوانین بالادستی را به صورت جدی پیگیری کرده است. در نظر گرفتن منابع در قوانین بودجه برای اجرای بند (پ) ماده (2) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی و درج پیشنهاد تهاتر بدهی های شرکت‌های تولیدکننده برق با مطالبات آن ها از سازمان‌‎های زیرمجموعه وزارت نیرو، یکی از اقدامات سندیکا در چند سال گذشته بوده که با جدیت پیگیری شده است.
همچنین لازم به ذکر است که احکام مرتبط با تهاتر بدهی‌ها و مطالبات در لوایح بودجه 1401 و 1402 حذف شده بود که با پیگیری مستمر سندیکا به قوانین بودجه بازگشت. تولیدکنندگان برق مطالبات قابل توجهی از وزارت نیرو و شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه آن دارند که با تاخیر طولانی پرداخت می‌شود و همین مساله این شرکت‌ها را در انجام هزینه‌های جاری و عمل به تعهدات مالیاتی یا تامین اجتماعی با چالش رو‌به‌رو می‌کند. تهاتر بدهی‌ها و مطالبات یکی از روش‌هایی است که قادر به رفع برخی مشکلات ایجادشده از ناحیه تاخیر پرداخت در مطالبات است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا