اخبار سندیکا

شفافیت سندیکای تولید‌کنندگان برق و پنهان‌شوندگان

پس از انتشار نقد روز با عنوان با عنوان «آقای غضنفری تا اینجا آمدی، بقیه راه را هم بیا» در روز ۲۴ مهر، سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق به جای مدیران صندوق توسعه ملی توضیحی در‌باره بدهکاران بزرگ ارزی داده‌اند که در ادامه می‌خوانید: «از آنجا که در بخشی از این یادداشت درخواست افشاگری مشخصات وام‌گیرندگان از صندوق توسعه ملی است، سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق به اطلاع می‌رساند، تعدادی از وام‌گیرندگان‌، نیروگاه‌های بخش خصوصی هستند که از سال ۱۳۷۹ سررسید پرداخت اقساط آغاز شده است. این نیروگاه‌ها به دلیل تاخیر ۵۰۰ روزه دریافت وجه فروش برق به دولت و از سوی دیگر جهش چندین برابری نرخ تسعیر ارز، همچنین عدم انجام تعهدات خریدار برق نیروگاه‌ها (وزارت نیرو) در قراردادهای خرید تضمینی، عملا آنها را با محدودیت شدید منابع مالی برای پرداخت اقساط بدهی در زمان سررسید مواجه کرده است. این در حالی است که در بروز این چالش نیروگاه‌ها هیچ نقشی نداشته‌اند. لازم به ذکر است که نیروگاه‌های خصوصی بابت فروش انرژی تولیدی خود، ریال دریافت می‌کنند و فاقد درآمد ارزی هستند. از این رو در سال ۱۳۹۴ هیات وزیران وقت بر اساس مصوبه شماره ۳۱۱۰۸/ت۵۱۷۰۹ه مورخ ۱۲/۰۳/۱۳۹۴ بانک مرکزی را موظف کرد شرایط لازم برای تبدیل ریال به ارز با نرخ رسمی (مبادله‌ای) فراهم آورد و پس از دریافت مبلغ ریالی هر قسط، معادل ارزی آن را به حساب صندوق توسعه ملی منظور کند.
متاسفانه با افزایش جهشی نرخ ارز، بانک مرکزی از اجرای این مصوبه استنکاف کرد و موجب شد پرداخت اقساط وام با مشکل مواجه شود. پس از آغاز به کار دولت سیزدهم و به دنبال پیگیری‌های معاون اول محترم رییس‌جمهور، سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، برای حل این مشکل پیشنهادی را تهیه و ارائه داد که مورد موافقت صندوق توسعه ملی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بخش ذی‌ربط در وزارت نیرو قرار گرفت. این پیشنهاد راهگشا در حال حاضر پس از گذشت بیش از یک سال منتظر اعلام‌ نظر و موافقت نهایی وزارت نیرو برای اجراست.
براساس این پیشنهاد، نیروگاه‌های دریافت‌کننده وام ارزی متعهد شده‌اند تا تسویه حساب نهایی هر آنچه را که بابت فروش برق دریافت می‌کنند، از طریق بانک عامل به حساب صندوق واریز کنند. یادآور می‌شود سرمایه‌گذاران بخش تولید برق به‌رغم اینکه ۶۰ درصد برق کشور را در شرایط سخت مالی و تحمل انواع بی‌مهری‌ها تولید می‌کنند و در تامین برق مورد نیاز کشور حضوری تاثیرگذار و محوری دارند، اما از کمترین حمایت‌های دولتی برخوردار بوده و چنانچه این شرایط ادامه یابد و مشکلات حل نشود، انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های جدید به منظور افزایش ظرفیت تولید برق وجود نخواهد داشت و کشور با مشکل مواجه خواهد شد.
توضیح ما: با سپاس از مدیران سندیکایی تولید‌کنندگان برق که خود را موظف به روشنگری دیده‌اند، یادآور می‌شویم جز شرکت‌های یادشده بنگاه‌های خصوصی دیگری هم هستند که صادرات هم دارند و فروش‌شان نیز نقدی است، اما بدهی خود را به دلایلی نپرداخته‌اند‌. از مدیران صندوق توسعه ملی می‌خواهیم یک‌بار با جزئیات اسامی بدهکاران ارزی را اعلام کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا