اخبار شرکت‌های عضو

ابلاغ تحویل موقت واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی

تحویل موقت (PAC) واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی پس از موفقیت‌آمیز بودن دوره بهره‌برداری آزمایشی، اول مرداد ماه انجام و صورتجلسه تحویل موقت این واحد 30 مهر 1402 توسط کارفرما به شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا ابلاغ شد.
آغاز بهره‌برداری از این واحد با برنامه‌ریزی و تلاش شبانه‌روزی ارکان پروژه قبل از پیک شبکه در شرایط ایمن و مطمئن محقق شد. این اقدام نقش موثری در پایداری شبکه و کاهش ناترازی تولید شبکه برق کشور دارد.
این پروژه شامل احداث سه واحد بخار به همراه توسعه پست 400 کیلوولت، در راستای عقد قرارداد بیع متقابل بین شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و شرکت تولید برق توس مپنا، اجرایی شده است. بر اساس این مدل قرارداد، وزارت نیرو مکلف است مقدار سوخت مایع (نفت گاز) صرفه‌جویی شده ناشی از اجرای طرح‌های تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی یا معادل ارزی آن را حداکثر در مدت دو سال تا سقف سرمایه‌گذاری انجام‌شده، در اختیار سرمایه‌گذار قرار دهد.
بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشتمل بر سه واحد توربین بخار، هر کدام به ظرفیت 160 مگاوات و در مجموع 480 مگاوات به همراه شش دستگاه بویلر بازیاب حرارت با سیستم خنک کن ACC و پست 400 کیلوولت می‌شود که به صورت EPC به شرکت توسعه یک واگذار شده است. نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی در زمینی به مساحت 60 هکتار و در 25 کیلومتری جاده مشهد به قوچان واقع شده است.
در این پروژه شرکت گروه مپنا به همراه کارخانجات برای تامین تجهیزات اصلی و شرکت توسعه یک مپنا به عنوان پیمانکار اصلی نقش داشته‌اند. کارفرما و سرمایه‌گذار در این پروژه شرکت تولید برق توس مپنا است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا