اخبار صنعت برق
موضوعات داغ

ابلاغ آیین‌نامه ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق

ساخت نیروگاه خودتامین به صنایع تکلیف شد

با ابلاغ آیین‌نامه ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق، ساخت نیروگاه خودتامین برای بخش صنعت به‌عنوان یک تکلیف در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با ابلاغ آیین‌نامه ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق، ساخت نیروگاه خودتامین برای بخش صنعت به‌عنوان یک تکلیف در دستور کار قرار گرفت.
آیین‌نامه ماده 4 قانون مانع‌زدایی از صنعت برق پس از تصویب در جلسه سوم آبان‌ماه هیات وزیران توسط معاون اول رییس جمهور برای اجرا به 3 وزارت‌خانه نفت، نیرو و صمت ابلاغ شد.

جزییات تکلیف مجلس برای ساخت نیروگاه‌های خودتامین
بر اساس ماده 4 قانون مانع‌زدایی از صنعت برق، صنایع انرژی‌‌بر با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو مکلف هستند حداقل 9000 مگاوات نیروگاه حرارتی با بازدهی حداقل 55 درصد و 1000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و پاک تا پایان سال 1404 از محل منابع داخلی صنایع مذکور احداث کنند.
در صورت عدم احداث، تامین برق این صنایع در شرایط کمبود برق، در اولویت طرح‌های مدیریت مصرف برق وزارت نیرو قرار می‌گیرد.
همچنین، وزارت نیرو مکلف است از تامین برق این صنایع، پشتیبانی و برق تولیدی مازاد آنها را منتقل کند. برق مازاد نیروگاه‌های فوق در بهابازار انرژی و یا به‌صورت قرارداد دوجانبه قابل فروش است. وزارت نفت مکلف است با هماهنگی وزارت نیرو سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های مذکور را تامین کند.

5هزار مگاوات نیروگاه خودتأمین در دست ساخت
هم‌اکنون ساخت 5 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع در مراحل مختلف ساخت قرار دارد و 3 واحد نیروگاهی در استان سمنان و اصفهان نیز در قالب این قانون احداث شده است.
احداث نیروگاه‌های خودتامین، از جمله راهبردهایی بود که مهر 1400 با حضور وزیر صمت وقت و وزیر نیرو در قالب تفاهم‌نامه کلید خورد و در سال جاری نیز در قالب قانون مانع‌زدایی از صنعت برق به یک تکلیف برای دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی تبدیل شد.
کارشناسان اعتقاد دارند اجرای این طرح می‌تواند در کوتاه‌مدت نقش ویژه‌ای در بهبود ناترازی برق ایفا کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا