اخبار سندیکا

ارائه گزارش سندیکا درباره مشکلات تولید برق به مجلس

سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق طی ارائه گزارشی مکتوب به حجت‌الاسلام نصرت‌الله پژمان‌فر، رییس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، ضمن تبیین مشکلات موجود در تولید برق که مانع از سرمایه‌گذاری جدید در احداث نیروگاه‌ها شده است، راهکارهای پیشنهادی برای برون‌رفت از این مشکلات را تبیین کرد.

در این گزارش که توسط دفتر پژوهش سندیکا تدوین شده، مشکلات بخش تولید برق در سه بخش‌‌ شامل حکمرانی برق، اقتصاد برق و تامین مالی و مشکلات قراردادی، همراه با مصادیق هر کدام برشمرده شده است. بر این اساس، مواردی چون تعدیل نشدن نرخ پایه آمادگی طی 8 سال اخیر به رغم الزامات قانونی، اجبار نیروگاه‌ها به تمدید هر ساله پروانه بهره‌برداری، عدم همکاری وزارت نیرو در تاسیس نهاد تنظیم‌گر بخش برق به عنوان نمونه‌هایی از مشکلات حکمرانی برق ذکر شده و عدم توانایی نیروگاه‌های دریافت‌کننده تسهیلات ارزی برای بازپرداخت آنها به دلیل جهش‌های مکرر ارزی در سا­ل­های اخیر به عنوان مصداقی از مشکلات تامین مالی در بخش تولید برق اعلام شده است.

در ادامه این گزارش، به مشکلات قراردادی از جمله در نظر گرفته نشدن شرایط تورمی در تعیین قیمت خرید محصول، محقق نشدن شرایط بازگشت سرمایه در مواردی که بازگشت سرمایه طبق یکی از قوانین بالادستی تضمین شده و نیز عدم پرداخت خسارت تاخیر در تادیه به رغم الزام مندرج در تبصره ذیل ماده 10 قانون برنامه ششم توسعه، اشاره شده است. عدم تحویل حواله سوخت به رغم شرایط مندرج در قراردادهای بیع متقابل، درج نشدن بند خسارت تاخیر در تادیه در قراردادهای بازار عمده‌فروشی برق، اصلاح نشدن مصوبه شورای اقتصاد برای نیروگاه‌های مشمول ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر که عملا مغایر متن این قانون تنظیم شده است، فرمول نامناسب تعدیل قیمت در قراردادهای خرید تضمینی برق که قادر به پوشش تغییرات تورم و نرخ ارز نیست و عدم پایبندی بخش دولتی به تعهداتش در قراردادهای BOT خرید برق، مصادیق بارز مشکلات قراردادی هستند.

علاوه بر این، بخش دیگری از این گزارش به انتظارات تولیدکنندگان برق برای برون‌رفت از مشکلات مذکور اختصاص یافته که این انتظارات در 8 بند شامل موارد زیر عنوان شده است:

  1. تدوین و ابلاغ ضوابط قیمت‌گذاری در بازار برق و تعدیلا سالیانه مولفه‌های قیمت، متناسب با تورم طبق قانون؛
  2. اعطای مجوز فروش برق به مصرف‌کنندگان طی قراردادهای دوجانبه و مستقیم به نیروگاه‌هایی که با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی احداث می‌شوند؛
  3. اصلاح مصوبه شورای اقتصاد در ارتباط با نیروگاه‌های مشمول ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر؛
  4. اصلاح قراردادهای خرید برق از نیروگاه‌ها با درج خسارت تاخیر در تادیه و پرداخت این خسارت؛
  5. تاسیس نهاد مستقل تنظیم‌گر بخش برق؛
  6. تسهیل تهاتر مطالبات تولیدکنندگان برق با بدهی‌های آن‌ها و نیز تسریع در پرداخت مطالبات؛
  7. حل مشکلات نیروگاه‌هایی که با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی احداث شده‌اند و در بازپرداخت اقساط به نرخ روز با مشکل رو‌به‌رو هستند؛
  8. اجرای تعهدات قراردادهای BOT که در سال 1383 منعقد شده است.

در پایان این گزارش، با توجه به اینکه انجام این اصلاحات نیازمند منابع مالی و تغییرات ساختاری است، نمایندگان این سندیکا آمادگی خود را برای حضور در جلسات و ایجاد بسترهای هم فکری و تبادل نظر در ارائه راهکارهای پیشنهادی اعلام داشته­‌اند.

متن کامل گزارش از این طریق دریافت فرمایید:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا