اخبار سندیکا

احتکار، موضوعیتی در بازار برق ایران ندارد

ماحصل جلسه اخیر کمیسیون بازار برق و بوس انرژی سندیکا

جلسه کمیسیون بازار برق و بورس انرژی سندیکا روز شنبه بیست‌وهفتم آبان به موضوع تعیین مصادیق احتکار ظرفیت در بازار برق  اختصاص یافت و طی آن جمع‌بندی شد که در ساختار کنونی بازار برق ایران این مساله موضوعیت ندارد.

 در این جلسه با حضور نمایندگانی از شرکت مدیریت شبکه برق، ضمن بررسی موارد مختلف، نتیجه‌گیری شد نمونه‌های مد نظر هیات تنظیم بازار برق، تحت عنوان احتکار نمی‌گنجد و ممکن است به عنوان مصادیق سوداگری قابل  دسته‌بندی باشد.

این موضوع پیرو نامه ارسالی از سوی مدیرکل دفتر اقتصاد، سرمایه‌گذاری و تنظیم مقررات بازار آب و برق وزارت نیرو و دبیر هیات تنظیم بازار برق به سندیکا و شرکت‌های مدیریت شبکه و برق حرارتی برای اعلام نظر طی مدت دو هفته در خصوص مصادیق بروز احتکار ظرفیت (با و بدون حضور بازار میان‌روزی)، در دستور کار کمیسیون بازار برق و بورس انرژی سندیکا قرار گرفت.

بر این اساس، در جلسه اخیر کمیسیون بازار برق و بورس انرژی سندیکا مقرر شد در پاسخ به نامه مذکور، ضمن تاکید بر این که مصداقی برای احتکار در ساختار فعلی بازار برق وجود ندارد، تصریح شود که باید درباره تطابق موارد مد نظر هیات تنظیم ذیل عنوان «سوداگری» نیز اندیشیده شود که آیا در ساختار فعلی بازار برق ایران تبیین این گونه مصادیق میزان  مجاز است و اساسا انتقال ظرفیت از بازار روزپیش به بازار میان‌روزی چه میزان با این مفهوم تطابق دارد.

علاوه براین بررسی نامه دیگری از دبیرخانه هیات تنظیم بازار برق با موضوع «تغییر نرخ بازار با تغییر نرخ سوخت» در دستور کار جلسه آتی این کمیسیون قرار گرفت.

گفتنی است از اردیبهشت ماه سال جاری بازار میان‌روزی برق با توجه به ترجیح نیروگاه‌ها به فروش برق در این بازار به جای بازار روزپیش، به سبب آن که از سوی وزارت نیرو ادعا شده بود این امر موجب احتکار ظرفیت توسط نیروگاه‌ها می‌شود، لغو شده بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا