اخبار صنعت برق

ترانزیت برق برای نیروگاه‌های خودتامین صنایع رایگان شد

وزیر نیرو با بیان اینکه بر اساس ماده چهار قانون مانع‌زدایی از صنعت برق، ترانزیت برق برای نیروگاه‌های خودتامین صنایع رایگان محاسبه می‌شود، گفت: تابستان امسال با همکاری دوجانبه وزارت نیرو و صنعت سیمان شاهد رشد 11 درصدی تولید سیمان و حداکثر شدن ظرفیت کلینکر کارخانجات سیمان شدیم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «علی‌اکبر محرابیان» در جلسه صبح امروز (شنبه) با انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: رشد و پیشرفت کشور حاصل تلاش بخش‌های مختلف تولید به ویژه صنعت سیمان کشور به عنوان صنعت راهبردی است. به طوری‌ که پیشبرد و پیشرفت اغلب پروژه‌ها از جمله پروژه‌های مسکن وابسته به این صنعت است.
وزیر نیرو افزود: از آغاز فعالیت دولت مردمی، وزارت نیرو تلاش کرده است حداکثر انرژی را به ویژه در ایام پرباری شبکه برای صنایع مختلف تامین کند. بر این اساس از سال گذشته نشست‌های متعددی را با صاحبان صنایع مختلف برگزار و درباره آن برنامه‌ریزی کردیم تا بتوانیم حداکثر انرژی مورد نیاز را برای صنایع تامین کنیم.
وی به حاصل تلاش‌های دوجانبه از سمت وزارت نیرو و صاحبان صنایع اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه در تابستان امسال موفق شدیم حداکثر انرژی را در طول شبانه‌روز و به ویژه ایام گرم سال برای صنایع مختلف کشور تامین کنیم که رشد 11 درصدی تولید سیمان و حداکثر شدن ظرفیت کلینکر کارخانجات از نتایج مثبت و ارزشمند این همکاری دوجانبه بود.
محرابیان با بیان اینکه برای نخستین بار در تابستان پشت سرگذاشته، تامین برق صنایع از برق خانگی پیشی گرفت، بیان کرد: در تابستان امسال 46.1 میلیارد کیلووات ساعت برق برای صنایع مختلف کشور تامین شد که امید است این شرایط تداوم یابد.
وزیر نیرو در این زمینه یادآور شد: کاهش مصرف برق در بخش خانگی به واسطه پیشبرد سیاست‌های تشویقی و مدیریت هموطنان در مصارف خود، در پیشبرد موضوع مزبور بسیار موثر واقع شد.
به گفته وی، مصرف برق در بخش خانگی در تابستان 1400 به رغم خاموشی‌های متعدد معادل 48 میلیارد کیلووات ساعت بود، اما تابستان امسال با وجود افزایش قابل ملاحظه دمای هوا و اضافه شدن 2 میلیون مشترک جدید به شبکه سراسری برق کشور، این رقم به 46 میلیارد کیلووات ساعت رسید. این درحالی است که مصرف بخش صنعت کشور از 36 میلیارد کیلووات ساعت در تابستان 1400 به 46.1 میلیارد کیلووات ساعت رسید.
وزیر نیرو به برنامه‌ریزی برای تامین برق صنعت در تابستان 1403 اشاره و اظهار کرد: در تلاش هستیم به واسطه برنامه‌ریزی، مدیریت انرژی به نحوی باشد که نواقص تامین انرژی صنایع مرتفع شود و تابستان سال آینده برق مناسب تری را برای این بخش تامین کنیم.
وی یادآور شد: یکی از مفادی که در قانون مانع‌زدایی از صنعت برق آمده «ماده 4» است که در آن تسهیلاتی برای صنایع انرژی بر کشور در نظر گرفته‌ شده تا صنایع بر احداث نیروگاه‌هایی که از نظر اقتصادی سودآور خواهد بود اقدام کنند. در همین راستا وزارت نیرو مکلف شده در اجرای این قانون برق این صنایع را برای خود آن‌ها، دیگر صنایع یا فروش آن برای شبکه با قیمت مناسب انجام دهد و جا‌به‌جایی و ترانزیت برق نیز به صورت رایگان انجام شود. البته درکنار تسهیلات دیگری برای سرمایه‌گذاران این بخش پیش‌بینی شده است.
محرابیان در این زمینه افزود: نرخ‌هایی که صنایع در خرید برق دارند به گونه‌ای است که سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌ها از سوددهی قابل توجهی بوده و بعضا از سود تولیدات معمول این کارخانجات نیز بیشتر است. امید است در اجرای این قانون که تا امروز 3 واحد آن به بهره‌برداری رسیده در سال جاری و آتی گام‌های بلندی را با حمایت و مشارکت صنایع برداریم و بخشی از ناترازی برق را جبران کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا