اخبار سندیکا
موضوعات داغ

تشکل‌ها به ترکیب هیات‌های حل اختلاف مالیاتی بازمی‌گردند

با پیگیری‌های مجدانه و مستمر سندیکا و در صورت تصویبِ مجلس

پیرو مکاتبات و پیگیری های انجام شده در کمیسیون بیمه و مالیات سندیکا، پیشنهاد اصلاح ماده 244، در لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم به مجلس شورای اسلامی ارائه شد تا مجددا امکان بازگشت نمایندگان تشکل‌های صنفی به ترکیب هیات‌های حل اختلاف مالیاتی فراهم شود.

در بند (2) ماده (244) عبارت «شاغل یا» بعد از عبارت «قضات» اضافه و عبارت «یا داور حقوق دان دارای پروانه داوری» جایگزین عبارت «با شرط وثاقت و امانت» و در بند (3) ماده یادشده، عبارت «جامعه مشاوران مالیاتی رسمی» حذف و عبارت «امور صنفی» بعد از عبارت «مجامع» اضافه می شود.

گفتنی است با اصلاح ماده 244 قانون مالیات‌های مستقیم در تاریخ 13/10/1400، عبارت امور صنفی از این ماده قانونی حذف و موجب شد تشکل های صنفی همچون سندیکا برای معرفی نمایندگان خود به هیات‌های حل اختلاف مالیاتی دچار مشکل شوند. بر همین اساس سندیکا طی ماه‌های اخیر در مکاتبات، جلسات و مذاکرات متعدد خواستار اصلاح این بند از قانون مالیات های مستقیم و حضور نمایندگان این تشکل در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی مربوط به پرونده‌های نیروگاه‌ها، همچون سال‌های گذشته بود.

سندیکا بارها در پیگیری های خود به این مساله اشاره کرده که این تشکل با توجه به تخصصی بودن صنعت به استناد بند 3 ماده 244 نماینده مطلع خود را در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی مربوط به شرکت‌های عضو معرفی می‌کرد. اما با توجه به تغییر قانون مالیات‌های مستقیم در تاریخ 1400/10/13، تشکل‌های صنفی از ترکیب هیات‌های حل اختلاف مالیاتی حذف شدند.

به این ترتیب سندیکا به صورت مستمر و مجدانه از وزارت اقتصاد و دارایی خواسته بود که با توجه به منشور حقوق مودیان مالیاتی، ترتیبی اتخاذ شود تا همانند سنوات گذشته، تشکل‌های صنفی نیز در کنار مجامع حرفه‌ای به بند 3 ماده 244 قانون مالیات‌های مستقیم اضافه شوند و نمایندگان این سندیکا امکان حضور در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی نیروگاه‌ها را داشته باشند که این موضوع با اصلاحات اعمال شده، در لایحه ای که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده، پس از تصویب این نهاد، به نتیجه خواهد رسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا