اخبار صنعت برق

وزیر نیرو: صنعت برق حدود ۱۰۰ همت بدهی دارد

وزیر نیرو گفت: امروز صنعت برق کشور بر اساس بدهی‌های سنواتی حدود ۱۰۰ همت بدهی دارد که باید تسویه شود.
به گزارش ایسنا، علی‌اکبر محرابیان در جلسه صبح روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به درخواست دولت برای بررسی لایحه دوفوریتی الحاق یک بند به تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، با بیان این که «با شروع دولت سیزدهم مجموعه ناترازی‌های صنعت برق کم کم از کشور رخت بربست و برای رفع بخش قابل توجهی از ناترازی‌ها با کمک مجلس، اقدامات مناسبی انجام شد»، اظهار کرد: در تابستان ۱۴۰۰ با وجود خاموشی‌های گسترده‌ای که از اردیبهشت تا پایان شهریور داشتیم در بخش خانگی از ۱ خرداد تا ۱۵ مهر ماه، ۴۸ میلیارد کیلووات‌ساعت برق تامین شد. البته خاموشی‌های تا ۳ نوبت در روز به صورت برنامه‌ریزی‌شده داشتیم و در بخش‌های صنعت و کشاورزی هم متاسفانه شرایط نامطلوبی داشتیم.
وی افزود: در بخش صنعت در تابستان ۱۴۰۰ ، ۳۶ میلیارد کیلووات برق تامین شد و مجموعه اقداماتی انجام شد، تامین برق بخش خانگی با اقدامات تشویقی نظیر طرح پاداش صرفه‌جویی و همکاری مردم علی‌رغم اضافه شدن ۲ میلیون مشترک جدید، ۲ میلیارد کیلووات ساعت کاهش مصرف برق داشتیم و در بخش صنعت، تامین برق از ۳۶ میلیارد به ۴۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون کیلووات‌ساعت رسید و برای اولین بار تامین بخش صنعت از بخش خانگی پیشی گرفت.
وزیر نیرو با تاکید بر این که صنعت برق، صنعتی بسیار پرهزینه است، گفت: اصلاح قیمت‌ها در این صنعت ضرورت دارد و با قوانینی که وضع شده است کار با رویکرد عدم فشار روی اقشار جامعه شروع شده است به گونه‌ای که اصلاح قیمت‌ها به هیچ وجه منتج به افزایش قیمت مصارف زیر الگو و بخش‌هایی نظیر کشاورزی نشده است و حتی هزینه‌های بخش‌هایی نظیر بخش‌های حمایتی به صفر رسیده است.
محرابیان با اشاره به آمار موجود در صنعت عنوان کرد: امروز صنعت برق کشور بر اساس بدهی‌های سنواتی حدود ۱۰۰ همت بدهی دارد که باید تسویه شود. بر اساس قوانین موضوعه به ویژه موادی از قوانین مانع‌زدایی از صنعت برق و قانون حمایت از صنعت برق و قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی فروش با قیمت تمام‌شده که توسط سازمان حسابرسی کل کشور تعیین شده باید به صنعت برق کشور پرداخت شود؛ این رقم بدهی وزارت نیرو به مجموعه پیمانکاران، نیروگاه‌ها و مجموعه‌های مختلف کشور است که با پرداخت آن شاهد بازآماد و توسعه نیروگاه‌ها هستیم و ان‌شاءالله شاهد تامین برق پایدار و تسویه مطالبات پیمانکاران و بخش‌های مختلف خواهیم بود.
وی با تاکید بر این که این موضوع باید در اسرع وقت انجام شود، گفت: ان‌شاءالله با رأی مجلس بتوانیم خودمان را برای تابستان آماده کنیم. از نمایندگان تقاضا دارم با رای قاطع خود ما را یاری کنند تا بتوانیم ناترازی‌ها را رفع کنیم و شاهد رضایت ملت شریف ایران باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا