اخبار صنعت برق

رشد ۴۰ درصدی قیمت خرید تضمینی نیروگاه‌های خورشیدی

نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی ابلاغ شد

وزارت نیرو با هدف حداکثرسازی ضریب تحقق مزایای تولید برق از منابع تجدیدپذیر، نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی را ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با ابلاغ مصوبه نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط وزارت نیرو، قیمت خرید تضمینی از نیروگاه‌های خورشیدی انشعابی مشمول طرح حمایت از اقشار کم‌درآمد به ازای هر کیلووات‌ساعت 30 هزار ریال تعیین شده است.

امکان خرید برق نیروگاه‌های خورشیدی انشعابی احداث‌شده توسط خیرین مدرسه‌ساز در مدارس و موسسات آموزشی با نرخ 30 هزار ریال به ازای هر کیلووات‌ساعت فراهم شده است. این نیروگاه‌ها شامل نیروگاه‌های ساخته شده توسط اقشار کم‌د‌رآمد و خیرین مدرسه‌ساز، مشمول اعمال ضرایب کاهشی نرخ خرید (ضریب دوره) در رقم صورت‌حساب نهایی در ابتدای سال‌های هشتم، دوازدهم و شانزدهم نمی‌شوند

بنابراین گزارش با توجه به درنظرگرفتن تعرفه‌های حمایتی و ویژه برای این دسته از نیروگاه‌ها، افزایش نرخ بابت امتیاز بومی‌سازی به این نیروگاه‌ها اعمال شده و مجددا محاسبه نمی‌شود.

همچنین قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های خورشیدی کوچک‌مقیاس با ظرفیت 20 کیلووات و کمتر، برای هر کیلووات‌ساعت 25 هزار ریال تعیین شده است. علاوه بر آن نرخ خرید تضمینی برای نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس با ظرفیت 20 کیلووات تا یک مگاوات برای هر کیلووات‌ساعت 22 هزار ریال تعیین شده است.

این گزارش حاکی است نرخ‌های جدید تعیین‌شده برای خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر رشد حدود 40 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. بنا بر این گزارش در صورت درخواست سرمایه‌گذار، نرخ پایه قراردادهایی که قبل از این مصوبه از محل ماده 61 به قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مبادله شده‌اند، قابل اصلاح به نرخ‌های جدید ابلاغی با رعایت سایر شرایط اعلام‌شده در این مصوبه است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا