اخبار صنعت برق

فرآیند آرایش تولید بازار برق به طور کامل خودکار شد

معاون بازار برق ایران خبر داد: جهت افزایش سرعت، کارآیی، دقت و امنیت، فرایند آرایش تولید بازار برق ایران از اواسط آذر ماه سال 1402 به صورت کاملا خودکار اجرا می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حمیدرضا باقری، معاون بازار برق ایران گفت: آرایش تولید نیروگاه‌های کشور، نتیجه و خروجی فضای رقابت بازیگران برق در فرآیند حراج روزانه بازار برق است که به صورت حراج روز قبل انجام می‌شود.
باقری با اشاره به این که در این فرآیند پس از دریافت پیشنهاد قیمت نیروگاه‌ها و اطلاعات شبکه، عواملی همچون محدودیت‌های سوخت و معاملات خارج از بازار بررسی می‌شود، افزود: در یک فرآیند بهینه‌سازی به منظور حداقل کردن هزینه‌های خرید برق، میزان و برنامه تولید هر نیروگاه در روز بعد استخراج و جهت اجرا به معاونت راهبری شبکه برق کشور ارسال می شود.
معاون بازار برق ایران اظهار داشت: تا قبل از مکانیزه شدن این فرآیند، همکاران گروه آرایش تولید بازار برق مدیریت شبکه، پس از دریافت اطلاعات مذکور، فرایند آرایش تولید بازار برق را در چند مرحله اجرا می‌کردند و ملزم به حضور فیزیکی کارشناسان فنی در همه روزهای سال و کنترل خروجی‌های‌های ارائه‌شده توسط نرم‌افزار بود.
وی ادامه داد: ماهیت «اجرای مداوم» این فرآیند و امکان ایجاد «خطای کاربری» از یک طرف و مسائل مربوط به «امنیت اطلاعات» از سوی دیگر، معاونت بازار برق را به سمت اجرای این فرایند در ساختاری جدید و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی سوق داد تا علاوه بر افزایش سرعت و دقت عملیات مذکور، بازیگران بازار با اطمینان کامل از محفوظ بودن اطلاعات خود تا قبل از اجرای بازار نسبت به ارائه پیشنهاد قیمت در پله‌های مختلف جهت فروش برق اقدام کنند.
رضا باقری با تاکید بر این که فرایند خودکارسازی (مکانیزاسیون) نرم‌افزار آرایش تولید بازار برق، پس از برطرف کردن تمام چالش‌ها و خطاهای موجود از اواسط آذر ماه سال 1402 به صورت خودکار پیاده‌سازی و اجرا می‌شود، افزود: با اجرای این روش، تمامی مراحل از ورود داده‌ها، صحت‌سنجی اطلاعات، ارتباط بین پایگاه‌های داده و … به صورت خودکار و بدون دخالت نیروی انسانی پیاده‌سازی و اجرا می‌شود.
​باقری تصریح کرد: با توجه به نتایج و بازخورد مناسب دریافت‌شده از اجرای این روش، معاونت بازار برق شرکت مدیریت شبکه برق ایران قصد دارد در آینده نزدیک این شیوه را در سایر بخش‌های بازار برق نیز پیاده‌سازی کند. بر این اساس خودکار کردن صدور صورتحساب‌های بازار برق در دستور کار بازار برق است.
وی ادامه داد: در نتیجه پیاده‌سازی این روش، ضمن اجرای تمام مصوبات جاری هیات تنظیم بازار برق، اطمینان کامل برای کلیه بازیگران بازار برق و نهادهای نظارتی از اجرای امن و بدون خطای کلیه فرآیندهای بازار برق در فضای رقابتی از ابتدا تا انتها حاصل می‌شود.
معاون بازار برق ایران در پایان از مساعدت‌، همراهی و تعامل کلیه بازیگران بازار برق، رییس هیات‌مدیره و مدیر‌عامل و سایر معاونان مدیریت شبکه برق ایران و مدیر‌عامل بورس انرژی برای پیاده‌سازی و اجرای این فرآیند تشکر و قدردانی کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا