اخبار صنعت برق

نرخ خرید تضمینی برق از انواع نیروگاه‌های غیردولتی تجدیدپذیر اعلام شد

با ابلاغ مصوبه نرخ و ضوابط خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های غیر دولتی تجدیدپذیر، نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های بادی و خورشیدی مقیاس کوچک، توربین انبساطی و برقابی کوچک و همچنین زیست‌توده ابلاغ شد.
بر این اساس وزارت نیرو با هدف حداکثرسازی ضریب تحقق مزایای تولید برق از منابع تجدیدپذیر، مصوبه نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های زیست‌توده با فناوری لندفیل، سایر فرایندهای زیستی (بیوشیمیایی) از جمله هاضم بی‌هوازی و کلیه فرایندهای حرارتی (ترموشیمیایی) از جمله زباله‌سوزی، گازی‌سازی و پیرولیز، نیروگاه‌های بادی و خورشیدی مقیاس کوچک و همچنین نیروگاه های توربین انبساطی و برقابی کوچک را ابلاغ کرد.
در این مصوبه وزارت نیرو خاطرنشان شده است که نرخ‌های جدید تعیین شده برای خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر رشد حدود 40 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. ضمن این که بر اساس اعلام سازمان ساتبا، در صورت درخواست سرمایه‌گذار، نرخ پایه قراردادهایی که قبل از این مصوبه از محل ماده 61 به قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مبادله شده‌اند، قابل اصلاح به نرخ‌های جدید ابلاغی با رعایت سایر شرایط اعلام‌شده در این مصوبه است.
به این ترتیب با ابلاغ مصوبه نرخ و ضوابط خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های غیردولتی تجدیدپذیر، قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های زیست‌توده با فناوری لندفیل، 13هزار و 500 ریال به ازای هر کیلووات‌ساعت با حداکثر دوره مجاز احداث 24 ماه تعیین شده است.
همچنین قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های زیست توده با فناوری بیوشیمیایی، 21 هزار و 800 ریال به ازای هر کیلووات‌ساعت با حداکثر دوره مجاز احداث 24 ماه تعیین شده است. بنا بر این گزارش قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های زیست‌توده با فناوری ترموشیمیایی، 30 هزار ریال به ازای هر کیلووات‌ساعت با حداکثر دوره مجاز احداث 30 ماه تعیین شده است.
لازم به ذکر است، به منظور رفع مشکلات زیست‌محیطی، نرخ پایه خرید تضمینی برق زیست‌توده در استان‌های ساحلی و کلان شهرها با ضریب 1.2 تعیین می‌شود و قراردادهای زیست‌توده منعقده بر اساس این مصوبه مشمول ضرایب دوره کاهشی در ابتدای سال های هشتم، دوازدهم و شانزدهم نیستند.
همچنین آن بخش از برق مصرفی مراکز تصفیه فاضلاب متعلق به شرکت‌های آب و فاضلاب که از طریق نیروگاه‌های بیوگازسوز نصب شده در آن مراکز تامین می‌شود، در صورت عدم اتصال مستقیم به شبکه سراسری نیز مشمول خرید تضمینی برق با شرایط این بند است.
بر اساس این مصوبه قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های بادی با ظرفیت 250 کیلووات و کمتر هم برای هر کیلووات‌ساعت، 22 هزار و 500 ریال تعیین شده است. همچنین قیمت خرید تضمینی در نیروگاه‌های بادی با ظرفیت 250 کیلوات‌ساعت تا یک مگاوات، برای هر کیلووات‌ساعت 17 هزار ریال تعیین شده است.
ظرفیت مجاز برای احداث نیروگاه بر روی انشعاب، حداکثر 2 برابر ظرفیت انشعاب تا سقف یک مگاوات برای نیروگاه‌های بادی با نرخ پایه اعلام شده است، مشروط بر این که ملاحظات فنی و حفاظتی مربوط به اتصال به شبکه برای این نیروگاه‌ها پیش از عقد قرارداد رعایت شود.
با ابلاغ مصوبه نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط وزارت نیرو، قیمت خرید تضمینی از نیروگاه‌های خورشیدی انشعابی مشمول طرح حمایت از اقشار کم‌درآمد به ازای هر کیلووات‌ساعت 30 هزار ریال تعیین شده است.
همچنین قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس با ظرفیت 20 کیلووات و کمتر، برای هر کیلووات‌ساعت 25 هزار ریال تعیین شده است. علاوه بر آن نرخ خرید تضمینی برای نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس با ظرفیت 20 کیلووات تا یک مگاوات برای هر کیلووات ساعت 22 هزار ریال تعیین شده است.
در این مصوبه قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های توربین انبساطی با ظرفیت حداکثر 10 مگاوات، 14 هزار و 500 ریال به ازای هر کیلووات‌ساعت با حداکثر دوره مجاز احداث 12 ماه تعیین شده است.
نیروگاه‌های توربین انبساطی موضوع این مصوبه، مشمول اعمال ضریب کاهش نرخ خرید (ضریب دوره) در رقم صورت‌حساب نهایی در ابتدای سال‌های هشتم، دوازدهم و شانزدهم هستند. این ضریب برابر با 60 درصد است. توربین‌های انبساطی (Expansion Turbines) یا همان توربواکسپندر‌ها (Turbo Expanders) ماشین‌های چرخشی مدرن هستند که انرژی فشار گاز یا جریان بخار را به کار مکانیکی تبدیل می‌کند، به طوری که گاز یا بخار در توربین انبساط پیدا می‌کند. قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های برقابی کوچک 10 مگاوات و کمتر روی خطوط انتقال، 15 هزار ریال به ازای هر کیلووات‌ساعت با حداکثر دوره مجاز احداث 12 ماه تعیین شده است.
همچنین قیمت خرید تضمینی برق نیروگاه‌های برق آبی جریانی، 19 هزار ریال به ازای هر کیلووات‌ساعت با حداکثر دوره مجاز احداث 18 ماه تعیین شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا