اخبار صنعت برق

سال ۱۴۰۲ رکورد احداث نیروگاه می‌شکند

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو گفت: برنامه‌های گسترده‌ای با هدف توسعه ظرفیت تولید برق از طریق افزایش راندمان و بهره‌وری انرژی در دستور کار قرار دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر یزدان رضایی در جریان بازدید آیت‌الله سیدابراهیم رییسی از حوزه ستادی وزارت نیرو با ارائه گزارشی گفت: وضعیت صنعت برق کشور ناشی از عدم سرمایه‌گذاری کافی و عدم اصلاح الگوی مصرف در دهه گذشته در سه حوزه تولید، انتقال و توزیع و مصرف با چالش‌های جدی رو‌به‌رو شده بود که مهم‌ترین آن ناترازی شدید میان میزان تولید و مصرف برق بود.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم و با هدف جبران کاستی‌های گذشته برنامه مدون ۲۰ ساله و میان مدت ۴ ساله با برش‌های زمانی کوتاه‌مدت یک ساله تدوین شد که دو سال از این برنامه‌ها تا کنون اجرایی شده است.
وی در ادامه افزود: در همین راستا و در بخش تولید، برنامه‌ریزی برای تولید ۳۰ هزار مگاوات انرژی برق جدید انجام شد که ۱۰ هزار مگاوات آن از طریق نیروگاه‌های حرارتی و با مدیریت وزارت نیرو در حال اجراست و این بخش تاکنون بیش از ۸۰ درصد عملکرد دارد.
رضایی در همین رابطه تصریح کرد: ۱۰ هزار مگاوات از این برنامه نیز بر عهده صنایع است که در این بخش نیز ۶۴۰۰ مگاوات احداث نیروگاه در حال اجرا است و ۱۰ هزار مگاوات دیگر نیز در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در دستور کار است.
وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ رکورد تاریخی احداث نیروگاه در کشور شکسته خواهد شد، ادامه داد: همزمان با برنامه‌هایی که در حوزه احداث نیروگاه و افزایش ظرفیت تولید برق اجرایی شده است، همچنین برنامه‌های گسترده‌ای با هدف توسعه ظرفیت تولید برق از طریق افزایش راندمان و بهره وری انرژی در دستور کار قرار دارد.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت نیرو اظهار داشت: در این حوزه نیز بهره‌برداری از ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی بدون مصرف سوخت جدید در دستور کار است که معادل ۲۰ میلیارد متر مکعب سوخت و ۳ فاز پارس جنوبی برای کشور صرفه جویی در حوزه سوخت به همراه خواهد داشت.
وی در ادامه گفت: تنها در بخش احداث واحدهای بخار نیروگاه‌های گازی ۱۲۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است که معادل ۸ سال عملکرد دولت گذشته است و نیز برای ارتقای راندمان نیز تا کنون ۲۰۰۰ مگاوات شناسایی شده است که معادل ۸ سال عملکرد دولت قبل است.
رضایی تاکید کرد: ارتقای استاندارد تجهیزات برقی و جلب مشارکت مردمی از طریق پاداش صرفه‌جویی از دیگر اقداماتی است که اجرایی شده و برای سال آینده نیز با هدف افزایش میزان مشارکت مشترکان در طرح‌های صرفه جویی طرح اپراتور همراه انرژی را اجرایی خواهیم کرد.
وی با اشاره به اقدامات وزارت نیرو در ارتقای استاندارد کولرهای گازی و آبی و لامپ‌های الکتریکی و نیز ابلاغ اجباری شدن دستورالعمل‌های مرتبط با آن گفت: ارتقای استاندارد الکتروموتورهای صنعتی نیز در دست اجرا است و با جدیت پیگیری می‌شود.
رضایی جایگزینی روشنایی معابر، ارتقای استاندارد موتور چاه‌های کشاورزی و راه اندازی بازار بهینه‌سازی مصرف برق را از دیگر اقدامات وزارت نیرو به منظور افزایش راندمان مصرف برق در کشور عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه در فصل گرم سال ۳۰ هزار مگاوات بار سرمایشی به شبکه سراسری برق کشور افزوده می‌شود که از کل مصرف برق بسیاری از کشورها بیشتر است، برنامه‌ای جامعی در برنامه هفتم گنجانده شده است که در قالب آن و تا پایان برنامه هفتم دست کم ۱۵ هزار مگاوات در این بخش صرفه جویی حاصل خواهد شد.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره نقش مهم مشارکت مشترکان در اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف برق ادامه داد: اگر روند مصرف برق در اوج بار مصرف که در دولت گذشته وجود داشت، ادامه می‌یافت در حال حاضر مصرف برق کشور به ۵۷ میلیارد کیلووات‌ساعت می‌رسید که که با برنامه ریزی و مشارکت مردم بدون یک ساعت خاموشی باوجود ۲.۵ درجه افزایش میانگین وزنی دما و اضافه شدن ۲ میلیون مشترک جدید در این بخش شاهد صرفه جویی ۲۰ درصدی بودیم.
وی با مقایسه مصرف انرژی بخش صنعت در دوره قبل و بعد از دولت سیزدهم اظهار کرد: چنانچه با روال قبل از دولت سیزدهم حرکت می‌کردیم، نیاز بود در تابستان ۱۴۰۲ معادل ۳۴ میلیارد کیلووات‌ساعت به بخش صنعت برق تحویل دهیم، اما با افزایش تولید و کاهش مصرف بخش خانگی، میزان تحویلی برق صنعت به ۴۶ میلیارد کیلووات‌ساعت رسید که ۲۵ درصد از ابتدای دولت سیزدهم بیشتراست.
وی با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم مصرف بخش صنعتی از مصرف بخش خانگی پیشی گرفت که این موضوع در تاریخ برق کشور قابل توجه است، یادآور شد: بر اساس آمار رسمی منتشره بانک مرکزی در بخش رشد تولید صنایع منتخب، بالاترین سطح مدیریت مصرف برق و بیشترین رشد تولید مربوط به تیر و مرداد ماه بوده و این درحالی است که روش‌های مدیریت مصرف برق به هیچ وجه منجر به کاهش تولید در بخش صنعت نشده است و علاوه بر آن در آبان ماه که هیچ‌گونه محدودیتی در تولید برق وجود ندارد و بر اساس این گزارش رشد تولید منفی بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا