اخبار سندیکا

نهایی شدن موضوعات و تکالیف کمیسیون مهندسی و سیستم‌های سندیکا

جلسه اخیر کمیسیون مهندسی و سیستم‌های سندیکا، روز سه‌شنبه پنجم دی ماه در راستای اولویت‌بندی ونهایی‌کردن موضوعات و تکالیف تعریف‌شده برای کمیسیون و موارد دیگری چون «هزینه‌های ناشی از مصرف سوخت پشتیبان» و «بهینه‌سازی مصرف سوخت نیروگاه‌ها» در دستور بررسی قرار گرفت.

با توجه به آن که در جلسات گذشته کمیسیون مهندسی و سیستم‌های سندیکا موضوعات و تکالیفی برای این کمیسیون تعریف شده بود، در این جلسه ضمن اولویت‌بندی این موضوعات، برای ادغام و حذف بعضی موارد و نهایی کردن آن‌ها اقدام شد که اجرا و پیگیری این موارد، در دستور کار کمیسیون قرار دارد.

بر این اساس، مطابق یکی از بندهای اولویت A، مقرر شد رویه‌ها و دستورالعمل‌های موجود و یا در دست تهیه مرتبط با فعالیت‌های نیروگاه‌ها از حیث فنی و مهندسی بررسی و در صورت لزوم، پیشنهاد بازنگری آنها، همراه با اصلاحات پیشنهادی، برآورد تبعات اجرا و تغییر آنها، به هیات تنظیم بازار برق، شرکت‌های مدیریت شبکه و برق حرارتی و سایر سازمان‌های ذی‌ربط ارائه شود.

 پیرو این موضوع، در حال حاضر موضوع ورود و خروج‌های مکرر نیروگاه‌ها به شبکه که ناشی مشکلات تامین سوخت آنها است، با توجه به افزایش قابل توجهی که در هزینه بهره‌برداری نیروگاه‌ها ایجاد می‌کند، در اولویت بررسی قرار گرفت. برای این منظور مقرر شد جلسه‌ای غیر حضوری با مدیران و کارشناسان بخش فنی مهندسی نیروگاه‌های شرکت‌های عضو سندیکا برگزار و طی آن موضوع مذکور برای شناسایی تعداد نیروگاه‌های دچار این مشکل و دریافت نظرات و پیشنهادهای آن‌ها مطرح شود تا متعاقبا مکاتبات و پیگیری‌های سندیکا در این خصوص صورت گیرد.

در ادامه این جلسه، موضوع تداوم پیگیری‌ هزینه‎های ناشی از مصرف سوخت پشتیبان مطرح شد. پیش از این، در جلسات گذشته کمیسیون، این هزینه‌ها تخمین زده شده بود و پیرو آن مکاتباتی نیز با هیات تنظیم بازار برق انجام شد. با توجه به آن که تخمین این هزینه در شرکت برق حرارتی نیز برای نیروگاه‌های بخار صورت گرفته است، مقرر شد برای جمع‌بندی نهایی این تخمین‌ها، جلسه‌ای با نماینده شرکت برق حرارتی هماهنگ و برگزار شود تا پس از نهایی شدن نتایج، پیگیری‌های بعدی از هیات تنظیم بازار برق انجام پذیرد.

موضوع آخر مورد بررسی در این جلسه، در باره طرح پیشنهادی دو شرکت فعال در حوزه بهینه‌سازی مصرف سوخت برای ارتقای بازده نیروگاه‌ها بود که در جلسه گذشته کمیسیون مهندسی و سیستم‌ها مطرح و قرار بود هزینه‌های اجرای آن در یک نیروگاه به صورت پایلوت برآورد شود. بر این اساس داده‌های مورد نظر برای سندیکا ارسال و مقرر شد پس از تکمیل و ارسال توسط نیروگاه مذکور و تخمین هزینه‌­ها، مجددا جلسه‌ای با نمایندگان این دو شرکت به منظور بررسی امکان و شیوه همکاری‌ها هماهنگ شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا