اخبار صنعت برق

فروش اوراق سبب بازگرداندن نیروگاه‌ها به مدار تولید می‌شود

نایب‌رییس کمیسیون انرژی مجلس

نایب‌رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت: فروش اوراق توسط پیمانکارانی که وظیفه اورهال کردن نیروگاه‌ها را برعهده دارند بسیار حائز اهمیت است چراکه سبب می‌شود تعداد نیروگاه‌های بیشتری در تابستان در مدار تولید قرار بگیرند.
هادی بیگی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تصویب کلیات موضوع پرداخت بدهی وزارت نیرو به صنعت برق از طریق فروش 30 هزار میلیارد تومان اوراق، گفت: چرخ صنعت برق در کشور به واسطه قیمت تکلیفی تعیین‌شده برای برق -که حدود 700 تومان است- می‌چرخد البته به مردم حدود 100 تومان فروخته می‌شود، چراکه قیمت پلکانی است و از 100 تومان آغاز شده و بالاتر می‌رود، اما سوال این است که تولیدکننده باید ما‌به‌التفاوت این هزینه را از چه کسی دریافت کند؟ هرچند قرار بود دولت این طلب را به صورت یارانه به آن‌ها پرداخت کند، اما این پرداخت طی سال‌های گذشته انجام نشده است.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طلب تولیدکنندگان برق از وزارت نیرو حدود 100 هزار میلیارد تومان است، افزود: بخش خصوصی به دلیل طلبکار بودن و نداشتن بودجه کافی نمی‌توانند نیازهای خود مانند انجام تعمیرات و پرداخت حقوق و دستمزدها را برطرف کنند، بنابراین طبق مصوبه مجلس 30 هزار میلیارد تومان اوراق به صاحبان صنایع تولید برق جهت رفع مشکلات خود و ادامه تولید و کاهش ناترازی در تابستان پرداخت می‌شود.
وی تاکید کرد: رساندن این پول به دست پیمانکارانی که وظیفه اورهال کردن نیروگاه‌ها را برعهده دارند بسیار حائز اهمیت است چراکه سبب می‌شود تعداد نیروگاه‌های بیشتری در تابستان در مدار تولید قرار بگیرند.
عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1403 در مجلس شورای اسلامی درباره این انتقاد که اوراق‌فروشی به نوعی آینده‌فروشی است و دولت را بدهکار می‌کند، مطرح کرد: اگرچه این نقد بی‌جا نیست، اما مساله این است که راه دیگری در شرایط فعلی کشور وجود ندارد، بنابراین باید برای به حرکت درآوردن چرخ تولید برق این اقدام را انجام داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا