اخبار سندیکا

پیامدهای فنی استارت-استاپ مکرر نیروگاه‌ها به دلیل مشکلات تامین سوخت

جلسه کمیسیون مهندسی و سیستم‌ها، با محوریت نشست مجازی با مدیران فنی نیروگاه‌ها به منظور بررسی افزایش هزینه‌های استارت و استاپ‌های مکرر نیروگاه‌ها به دلیل مشکلات تامین سوخت، یکشنبه هفدهم دی ماه سال جاری در محل سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق برگزار شد.
بخش اول جلسه به بررسی مهمترین پیامدهای استارت و استاپ شدن‌های مکرر واحدهای نیروگاهی اختصاص یافت. بر این اساس مدیران و کارشناسان فنی نیروگاه‌های عضو، نظرات خود را در خصوص مشکلات ناشی از این مساله که به دلیل مشکلات شبکه در تامین سوخت نیروگاه ها رخ می دهد، اعلام کردند.
بخشی از این نظرات شامل موارد فنی مانند خروج بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی به دلیل کمبود گاز و روشن و خاموش‌‎شدن‌های مکرر نیروگاه، آسیب‌دیدگی تجهیزات و قطعات نیروگاه، افزایش تنش دمایی، جابجایی قطعات به سمت مسیر داغ، سرد و گرم شدن اتصالات و کاهش توان تولید نیروگاه به دلیل خروج CHP از مدار بودند که کمیسیون را به یک جمع‌بندی کلی در خصوص خسارات و پیامدهای روشن و خاموشی‌های مکرر نیروگاه‌ها از نگاه شرکت‌های عضو رساند.
در همین راستا رعایت فاصله زمانی استارت و استاپ‌های نیروگاه‌ها بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده، به منظور جلوگیری از ایجاد تنش‌های مکانیکی به عنوان یکی دیگر از خواسته‌های نیروگاه‌ها مطرح شد.
در نهایت پس از احصای نظرات اعضا و جمع‌بندی آنها، گزارش مربوطه در اختیار کمیسیون قرار گرفت. همچنین مقرر شد گروهی با عضویت مدیران یا کارشناسان فنی و مهندسی نیروگاه‌ها تشکیل شده و گزارش مذکور در این گروه نیز به اشتراک گذاشته شود. ضمن این که توسعه ظرفیت‌های گروه به منظور ایجاد بستر مجازی لازم جهت اشتراک‌گذاری همه موضوعات فنی و مهندسی مرتبط با نیروگاه‌ها هم در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.
همچنین قرار بر این گذاشته شد نتایج جمع بندی شده نشست با اعضا در خصوص هزینه‌های ناشی از خاموش و روشن شدن مکرر نیروگاه‌ها، در قالب نامه‌ای به معاونت راهبری مدیریت شبکه ارسال شده و در صورت نیاز جهت تشریح موضوعات، جلسه‌ای با این معاونت برگزار شود.
بخش دیگری از این جلسه به بررسی پپگیری‌های انجام‌شده در خصوص برآورد هزینه‌های استفاده از سوخت پشتیبان اختصاص داده شد. در همین راستا به مذاکرات و رایزنی‌های صورت‌گرفته با شرکت مادرتخصصی برق حرارتی و بررسی گزارش تهیه شده از سوی این شرکت در خصوص هزینه‌های سوخت پشتیبان در نیروگاه‌های بخار اشاره و تاکید شد که تفاوت‌هایی در مدل‌های ارزیابی هزینه از سوی سندیکا و برق حرارتی وجود داشت که در جریان مذاکرات و بررسی‌های صورت‌گرفته، شناسایی شد.
بر این اساس مقرر شد مدل پیشنهادی سندیکا بر اساس گزارش برق حرارتی اصلاح‌شده و با توجه به فروض این شرکت برای ساده‌سازی محاسبات، هزینه‌ها بر اساس ارقام واقعی‌تر محاسبه و ارائه شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا