اخبار سندیکا
موضوعات داغ

شماره جدید نشریه «نیرو و سرمایه» منتشر شد

چهل‌وسومین شماره فصلنامه سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق در قالب یادداشت‌های تحلیلی و مصاحبه‌های اختصاصی با صاحب‌نظران و مدیران ارشد حوزه انرژی و صنعت برق انتشار یافت. 

در این شماره نشریه «نیرو و سرمایه» موضوع سرمایه‌‌گذاری در تولید برق، در پرونده‌ای با عنوان «چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در تولید برق» طی گفت‌وگوها، یادداشت‌ها و تحلیل‌هایی از مدیران ارشد صنعت برق و نهادهای مرتبط، در بخش‌های‌ خصوصی و دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به صورت مفصل بررسی شده است و در پرونده دوم نیز «چالش‌های تامین سوخت نیروگاه‌ها» در گفت‌وگو با خبرگان و کارشناسان نیروگاهی اعم از بزرگ و کوچک‌مقیاس، مورد واکاوی قرار گرفت.

در پرونده نخست این شماره «نیرو و سرمایه»، به منظور آسیب‌شناسی شرایط کنونی و درونمای سرمایه‌گذاری برای حفظ و ارتقای ظرفیت نیروگاهی کشور، ضمن درج یادداشت‌هایی از مدیران شرکت‌های برجسته تولیدکننده برق و گفت‌وگوهایی با نمایندگان مجلس، دو مدیر بخش خصوصی فعال در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و مجری پیشین طرح‌های توسعه سرمایه‌گذاری خصوصی تولید نیروی برق حرارتی، مطلبی از رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و یادداشت یکی از مدیران دولتی حوزه سرمایه‌گذاری صنعت برق، مهیای مطالعه شده است. علاوه براین، در گزارش تحلیلی از یکی از مدیران عامل شرکت‌‌های عضو سندیکا، اقتصاد ناتراز صنعت برق ریشه‌یابی شده است. همچنین بررسی قوانین بخش تولید برق، نتایج اجرایی نشدن و یا اجرای ناقص قوانین حمایت از بخش تولید برق، در یادداشتی از روابط عمومی سندیکا ارائه شده است.

در دومین پرونده نیز با توجه به چالش‌های دامنه‌دار موجود، حول تامین سوخت نیروگاه‌ها در فصول سرد سال، علاوه بر آن که در گفت‌وگویی با یکی از مدیران ارشد پیشین بخش تولید برق، پیشینه موضوع کمبود سوخت نیروگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفته، مساله سوخت پشتیبان با ذکر اقدامات سندیکا در این باره، از بیان دو عضو کمیسیون مهندسی و سیستم‌های این تشکل تبیین شده است. ضمنا در همین پرونده، نماینده‌ای از نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس حرارتی نیز به شرح مشکلات تامین سوخت این نیروگاه‌ها که ناشی از بخشی‌نگری‌ها بوده، پرداخته شده است.

بخش «خارج از پرونده» این شماره از نشریه، علاوه بر گفت‌وگویی اختصاصی با معاون راهبری تولید شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی درباره تعمیرات نیروگاهی در شرایط محدودیت نقدینگی تولیدکنندگان برق، در مطلبی از یک کارشناس خبره سرمایه‌گذاری این صنعت و مدیر دفتر پژوهش سندیکا، جایگاه بخش تولید برق در لایحه برنامه هفتم توسعه، بر پایه آخرین تغییرات و مصوبات مجلس در خصوص آن، آسیب‌شناسی و بررسی شده است.

همچنین، در دوازدهمین شماره دوره جدید «نیرو و سرمایه»، ادامه سلسله گزارش‌های تاریخ برق ایران را خواهید خواند.

علاقمندان می‌توانند نسخه الکترونیک این نشریه و فرم اشتراک آن از اینجا دریافت کنند: 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا