اخبار سندیکا

تعیین راهکارهای پیگیری چند موضوع مهم مالیاتی اعضا

در کمیسیون بیمه و مالیات سندیکا صورت گرفت

جلسه کمیسیون بیمه و مالیات سندیکا برای بررسی اقدامات انجام‌شده و تعیین راهکارهای آتی در جهت پیگیری چند موضوع مالیاتی اعضا از جمله ثبت کد شناسه کالای مناسب برای تولیدکنندگان برق در سامانه مودیان و سامانه فروشگاهی، پذیرش اعتبار مالیاتی سوخت نیروگاه‌ها و بحث ارزش افزوده نیروگاه‌ها تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه، متن نامه‌ای که سندیکا پیش از این به مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برای درخواست تعیین تکلیف کد شناسه مناسب برای «برق» ارسال کرده بود، مورد برسی قرار گرفت. این بررسی پیرو نگرانی صورت گرفت که از سوی برخی اعضای سندیکا درباره احتمال ایجاد مشکل در مالیات عملکرد، به خصوص برای نیروگاه‌هایی که معافیت ماده 132 دارند، مطرح شده بود و مقرر شد موضوع مجددا پی گیری شود.
لازم به ذکر است، نامه مذکور در پی آن ارسال شده بود که به رغم مکاتبات سندیکا با سازمان امور مالیاتی، هنوز برای نیروگاه‌های شرکت‌های عضو این تشکل، یک شناسه کالای واحد برای انرژی برق بدون مشمولیت مالیات و عوارض ارزش افزوده تعریف نشده است. در آن نامه صرفا اطلاع داده شده بود که اکثر این نیروگاه‌ها با توجه به بخشنامه‌ سازمان امور مالیاتی برای تعیین کد شناسه موقتی در سامانه‌های مودیان و فروشگاهی، در حال حاضر شناسه «موتور الکتریکی» را پیرو رویه شرکت توانیر، در این سامانه استفاده می‌کنند.
در ادامه این جلسه، موضوع پذیرش اعتبار مالیاتی سوخت نیروگاه‌ها مطرح و مقرر شد طی نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی، ضمن اشاره به آن که سوخت اصلی همه نیروگاه‌های حرارتی، گاز و سوخت پشتیبان اغلب آنها گازوییل است، درخواست شود طی بخشنامه‌ای، این سوخت‌ها به عنوان ماده اولیه تولید محصول نیروگاه‌ها اعلام و مالیات و عوارض پرداختی مودیان بابت آنها، به عنوان اعتبار مالیاتی پذیرفته شود.
این موضوع پیرو رفتار سلیقه‌ای برخی ادارات کل مالیاتی و مواجه شدن تعدادی از شرکت‌های عضو با مشکل درباره پذیرفته نشدن اعتبار مالیاتی سوخت مصرفی نیروگاه‌ها، در دستور کار این کمیسیون قرار گرفت و طی بحث و تبادل نظر مقرر شد متن این نامه پس از تهیه، در اختیار اعضای کمیسیون قرار گیرد و پس از جمع‌بندی و اعمال نظرات، نسبت به ارسال آن اقدام شود.
موضوع بعدی این جلسه کمیسیون بیمه و مالیات سندیکا، به دنبال عدم بخشودگی جرایم دوره تهاتر نیروگاهی یکی از شرکت‌های عضو سندیکا مطرح شد. این مساله در حالی است که پیش از این سازمان امور مالیاتی در پاسخ به نامه‌ای از سندیکا برای درخواست بخشودگی این جرایم برای تمام اعضای سندیکا، قول حداکثر مساعدت را داده و بخشنامه‌ای نیز در این باره صادر شده بود.
براین اساس ضمن ارسال نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی، پیگیری‌های وسیعی برای رفع مشکل این عضو سندیکا صورت گرفت که به علت عدم همکاری نهادهای مربوطه، بی‌نتیجه مانده است. بنابراین مقرر شد مراتب در نامه‌ای مفصل‌تر به این سازمان، تبیین و پیگیری شود.
آخرین موضوع مورد بررسی در این جلسه کمیسیون بیمه و مالیات سندیکا، بحث بازپرداخت طلب نیروگاه‌ها بابت ارزش افزوده بود که پیش از این مکاتبات متعددی برای رسیدگی به این موضوع با سازمان امور مالیاتی صورت گرفته بود و در نامه‌ای به وزارت نیرو نیز درخواست تسریع در اعلام نظر و اصلاح آیین‌نامه اجرایی تبصره 5 ماده 17 قانون ارزش افزوده مصوب سال 1400 مطرح شده بود. با توجه به آن که به رغم مکاتبات و پیگیری‌های مذکور هنوز اقدامات لازم در این باره انجام نشده است، مقرر شد در نامه‌ای دیگر به آن نهادها، ضمن اشاره به نامه‌های قبلی، میزان طلب ارزش افزوده نیروگاه‌های شرکت‌های عضو سندیکا اعلام و از وزیر نیرو برای اتخاذ ترتیبی به منظور رسیدگی و پرداخت ارزش افزوده نیروگاه‌ها توسط وزارت امور اقتصاد و دارایی درخواست شود. متن این نامه پس از تایید اعضای کمیسیون ارسال خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا