اخبار صنعت برق

تاکید معاون اول رئيس جمهور بر توسعه صادرات‌محور نیروگاه‌های برق

ایران می‌تواند به قطب تولید انرژی در منطقه تبدیل شود

در جلسه‌ای با حضور معاون اول رییس‌جمهور راهکارهای توسعه نیروگاه‌ها و کاهش ناترازی برق در کشور مورد بررسی قرار گرفت و برنامه‌ریزی لازم جهت تولید ۳۰ هزار مگاوات برق، احداث نیروگاه در مناطق دارای اولویت و تکمیل نیروگاه‌های نیمه‌تمام انجام شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رییس جمهور، محمد مخبر در این جلسه توسعه صادرات‌محور نیروگاه‌های برق را مورد تاکید قرار داد و گفت: وزارت نیرو و صندوق توسعه ملی ضمن تلاش برای تامین برق مورد نیاز مصارف مختلف در داخل کشور باید هدفگذاری و چشم‌اندازی دقیق برای احدث و توسعه نیروگاه‌های تولید برق با رویکرد صادرات به کشورهای همسایه نیز داشته باشند.
معاون اول رئيس جمهور همچنین با تاکید بر پیگیری مجدانه برنامه تولید ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور خاطرنشان کرد: باید موانع اجرایی احداث این نیروگاه‌ها از جمله واگذاری زمین و صدور مجوزها رفع و در بهره‌برداری تسریع شود.
وی همچنین برنامه‌ریزی برای تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای را نیز ضروری دانست و افزود: با توجه‌ به دانش فنی و تخصص موجود، باید از همه ظرفیت‌های کشور اعم از حرارتی، تجدید‌پذیر و هسته‌ای برای تولید برق استفاده و ایران به قطب انرژی در منطقه تبدیل شود تا بتوانیم علاوه بر تامین نیاز داخل، صادرات برق به کشور‌های همسایه را نیز توسعه دهیم.
در این جلسه وزیر نیرو گزارشی از اقدامات صورت گرفته در دولت سیزدهم در جهت رفع ناترازی برق ارائه کرد و به تشریح عملکرد این وزارتخانه برای توسعه ظرفیت برق کشور در دو سال اخیر پرداخت و گفت: برنامه دولت برای توسعه نیروگاه‌ها در میان مدت، افزایش حداقل ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید شامل نیروگاه‌های حرارتی، سیکل ترکیبی و تجدیدپذیر هر کدام به میزان ده هزار مگاوات است.
بر اساس این گزارش در دهه ۹۰ شمسی سالانه به طور متوسط کمتر از ۲هزار مگاوات نیروگاه به بهره‌برداری رسیده است که در دولت سیزدهم و در دو سال اخیر این عدد سالانه به بیش از ۴هزار مگاوات افزایش یافته است.
در ادامه این جلسه گزارشی در خصوص احداث واحدهای بخار و ارتقای واحدهای گازی و چالش ناترازی سوخت ارائه و اعلام شد که از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۱۳ واحد بخار به ظرفیت ۲۱۶۳ مگاوات به بهره‌برداری رسیده که سالانه باعث ۳,۲ میلیارد متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف سوخت می شود.
همچنین در این گزارش اعلام شد که احداث و اجرای کامل پروژه‌های واحدهای بخار و ارتقای واحدهای گازی، سالانه بیش از ۱۲ میلیارد مترمکعب یعنی بیش از تولید یک فاز پارس جنوبی صرفه‌جویی به همراه خواهد داشت.
در این جلسه که ریيس کل بانک مرکزی و رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، اهم نیازهای تکمیل برنامه و تداوم توسعه ظرفیت تولید برق مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم برای تحقق این برنامه‌ها اتخاذ شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا