اخبار سندیکا

تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۳ صنعت برق در مجلس شورای اسلامی

مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه‌گذاری شرکت توانیر با اشاره به تصویب بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ صنعت برق در مجلس شورای اسلامی، از اختصاص ٢٩١ هزار میلیارد تومان بودجه به بخش برق در سال جدید خبر داد.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نصرت‌اله عباس‌زاده، مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه‌گذاری شرکت توانیر با اشاره به تصویب بخش اول لایحه بودجه 1403 صنعت برق که در هفته اخیر از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، به تشریح کلیات بودجه سال آتی از دیدگاه صنعت برق پرداخت.
وی با اشاره به نهایی شدن متن احکام و تبصره ها همچنین سقف منابع و مصارف بودجه کل کشور به میزان ٦ هزار و ٤٥٨ هزار میلیارد تومان، سهم صنعت برق را با لحاظ شرکت‌های توزیع برق حدود ٢٩١ هزار میلیارد تومان عنوان کرد که ٤.٥ درصد بودجه کل کشور است.
عباس‌زاده متوسط قیمت تمام‌شده هر کیلووات‌ساعت برق با سوخت یارانه‌ای را در لایحه بودجه 1403 حدود 520 تومان عنوان کرد که این رقم در بودجه اصلاحی امسال حدود 400 تومان بود.
مدیرکل دفتر بودجه توانیر در ارتباط با ظرفیت های پیش‌بینی شده قابل استفاده برای صنعت برق در بودجه 1403 به موضوعات مهمی از قبیل تهاتر بدهی های بانکی، تاکید بر ظرفیت ماده ٥٦ قانون الحاق (١)، بهینه سازی مصرف انرژی و اختصاص ردیف جداگانه به بهینه‌سازی مصرف برق و نیز چگونگی ثبت و ضبط ما‌به‌تفاوت قیمت تمام‌شده و تکلیفی فروش برق اشاره کرد و اظهار داشت: مطلب قابل توجه در خصوص استفاده از اوراق مالی اسلامی به پشتوانه مابه تفاوت قیمت تمام‌شده و تکلیفی فروش برق این است که در سال گذشته و امسال در قالب اصلاح تبصره (٥) قانون بودجه به ترتیب 20 و 30 هزار میلیارد تومان در دو سال تصویب شد که تا به حال بی سابقه بوده و امیدوار هستیم که بخش دوم لایحه بودجه 1403که ردیف های تفصیلی مطرح خواهد شد، اعتبار مناسبی برای این موضوع در نظر گرفته شود.
وی در خصوص ویژگی‌های بودجه 1403 افزود: در بخش تعدد احکام بودجه و چیدمان و توالی آنها به واسطه سوابق قانونی از جمله قانون مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق و همچنین لایحه قانون الحاق ٣، تغییرات زیادی نسبت به سنوات قبل اتفاق افتاده و برخی از احکام سنواتی که حالت تکراری داشتند هم در خصوص صنعت برق و هم درخصوص سایر بخش‌ها، با این استدلال که در لایحه قانون الحاق ٣ دائمی خواهند شد از لایحه بودجه 1403 حذف یا جابه‌جا شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: به عنوان مثال  مبحث هدفمند کردن یارانه‌ها که به تبصره ١٤ معروف شده بود، پیش‌بینی شده یا مبحث معروف به تامین مالی که هر سال در تبصره ٥ می‌آمد، در تبصره ١ پیش‌بینی شده و برخی از بندهای تبصره ١٥ که از قانون بودجه سال 1400 به صنعت برق اختصاص یافته بود، در لایحه بودجه سال 1403 و برخی در تبصره ٧ ادغام شد و برخی نیز بنا به استدلال فوق حذف شده است.
عباس‌زاده از نکات قابل توجه بودجه 1403 که ممکن است در سال آینده چالش‌برانگیز باشد را عدم پیش‌بینی بند (ن) تبصره (٨) قانون بودجه 1403 که به واسطه آن تعدادی از همکاران شرکت‌های توزیع در ستاد شرکت توانیر مامور شده‌اند، عنوان و ابراز امیدواری کرد این موضوع مهم به زودی در لایحه قانون الحاق (٣) از سوی مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف شود.
وی از نکات مهم دیگر که در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق اضافه شد را بحث الزام به اجرای ماده (٣) قانون مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق و تسهیم آن بین بخش‌های مختلف صنعت برق عنوان کرد که چون بدون هماهنگی با مجموعه وزارت نیرو بود، در اجرا مشکل ایجاد خواهد کرد.
مدیرکل دفتر بودجه توانیر خاطر نشان کرد: اصلاح روابط و جریان مالی صنعت برق نیز به طور تلویحی در ریل‌گذاری بودجه سال 1403 مورد توجه قرار گرفته که امیدواریم در سال آینده به نحو مطلوبی این موضوع را هم عملیاتی کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا