اخبار صنعت برق

۹مدل جدید تامین منابع ارزی فعالین صنعت برق

شکراللهی مدیر سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی با بیان این که ۹ مدل اصلاحی ارزی برای پیمانکاران صنعت برق و نیروگاه‌داران تعریف شده، گفت: این مدل با فولاد خوزستان اجرایی شده و در حال مذاکره با گل‌گهر هستیم.
سال‌هاست که نحوه تسویه بدهی ارزی پیمانکاران صنعت برق با صندوق توسعه ملی به محل مناقشه‌ای در این صنعت تبدیل شده است. فعالین صنعت برق مدعی‌اند که به دلیل بدحسابی دولت به پیمانکاران صنعت برق قادر به پرداخت بدهی‌های ارزی خود نبوده‌اند، اما صندوق توسعه ملی بی توجه به این اظهارات خواهان تسویه ارزی طلب‌های خود است. این در حالی است که در طی چند سال گذشته بهای ارز در کشور چندین برابر شده است. به عنوان مثال برخی از فعالین این صنعت تسهیلات ارزی در زمانی که قیمت ارز حدود ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند، اما حالا باید بدهی ارزی خود در شرایطی که بهای ارز حدود ۵۵ هزار تومان شده پرداخت کنند. همین مساله باعث شده که عملا پرداخت تسهیلات از سوی صندوق توسعه به این بخش در طول سال‌های گذشته کند و حتی متوقف شود.
حالا مجید شکراللهی، مدیر ارزیابی و سرمایه‌گذاری داخلی صندوق توسعه ملی در گفت‌وگو با بازار، از شیوه‌های جدیدی برای تامین مالی سرمایه‌گذاران صنعت برق خبر می‌دهد.
او می‌گوید که ۹ مدل اصلاحی ارزی برای پیمانکاران صنعت برق و نیروگاه‌داران تعریف شده و صندوق حاضر است که با این مدل‌ها با فعالین این صنعت همکاری خود را ادامه داده و تامین مالی پروژه‌ها را انجام دهد.
به گفته او، در این مدل نیروگاه به مصرف‌کننده اصلی داده می شود. در واقع به جای این که برق آن را به شبکه تزریق کنیم برق در اختیار مصرف‌کننده اصلی که درآمد ارزی دارد، قرار می گیرد.
مدیر ارزیابی و سرمایه‌گذاری داخلی صندوق توسعه ملی اظهار داشت: در واقع در این روش اطمینان لازم نسبت به بازگشت منابع از محل صادرات ارزی مصرف‌کننده انرژی حاصل شده است. در این حالت از سرمایه‌گذاری محافظت‌شده صندوق توسعه ملی هم اطمینان دارد که منابع ارزی تخصیص داده شده، بازگردانده می‌شود. از طرفی دیگر نگرانی هم در زمینه تامین برق مداوم سرمایه‌گذار و واحد صنعتی وجود نخواهد داشت.
شکراللهی همچنین در پاسخ به این سوال که هم اکنون صندوق توسعه ملی چه میزان از فعالین صنعت برق طلب دارد، گفت: هم اکنون طلب ما حدود ۳.۶ میلیارد دلار است.
او همچنین در پاسخ به این سوال که این مدل تامین منابع ارزی فعالین صنعت برق از چه زمانی اجرای خواهد شد، گفت: این مدل هم اکنون با فولاد خوزستان اجرایی شده و در حال مذاکره با شرکت گل‌گهر در این باره هستیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا